گوشواره

نگاهی به تاریخچه‌ی گوشواره از ابتدا تاکنون

گوشواره یکی از اقسام زیبای طلا و جواهر است که از طریق اتصال به لاله گوش، باعث زیبایی می شود و در میان خانمها از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

گوشواره از جمله زیورآلاتی است که از هزاران سال پیش توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته است. جالب است بدانید که این وسیله‌ی زینتی اول مخصوص مردها بوده. اما به مرور زنان نیز به استفاده از آن روی آورده‌اند.

 

اولین نشانه‌های گوشواره در تمدن ایلام در سرزمین ایران یافت شده. بعدها هم در پیکره‌های تخت جمشید که قدمت ۲ هزار و ۵۰۰ ساله دارند، می‌توان به وضوح کاربرد آن را در میان مردان آن دوران دید. حتی در گوش چپ مرد نمکی، مردی از روزگار ساسانی که در معدن نمک زنجان پیدا شده. هم گوشواره‌ای از جنس طلا آویخته بوده. فردوسی شاعر بزرگ ایران هم در شاهنامه بارها به گوشواره‌های پادشاهان اشاره کرده است.

"تاریخچه

 

در تمام طول تاریخ گوشواره‌های مختلفی توسط بشر استفاده میشد. اما به مرور به کشورهای مختلف جهان راه یافته‌اند. مثلاً گوشواره‌های چلچراغی که هزاران سال است که در هند و خاورمیانه محبوبیت دارند.تازه از سال ۱۹۲۰ میلادی در صنعت فشن غرب ظاهر شدند. یا مثلاً اولین گوشواره‌های میخی توسط اتروسکن‌ها قبل از به قدرت رسیدن روم استفاده می‌شد. اما شکل امروزی آنها که رایج هستند تازه از سال ۱۹۲۰ وارد بازار شدند.

گوشواره‌های حلقه‌ای از زمان عصر برنز، در فرهنگ‌های مختلف در سراسر جهان مورد استفاده قرار میگرفتند. این گوشواره‌ها در آن دوران با مفاهیم مختلفی پوشیده می‌شدند. از حفاظت گوش‌ها در برابر روح شیطان گرفته تا نشان دادن طبقه‌ی اجتماعی، نمایش ثروت و نشان دادن بردگی. در آخر هم اشاره کنیم که گوشواره‌های اهرمی از سال ۱۸۸۰ میلادی، گوشواره‌های قلابی از زمان روم باستان و گوشواره‌های کلیپسی در قرن بیستم وارد بازار شدند.

آشنایی با بخش‌های مختلف گوشواره

  • اشک: برای آویزان شدن از لاله گوش طراحی شده است.
  • هوب: یک طراحی دایره‌ای شکل است که از قسمت جلوی لاله گوش به سمت پشت آن می‌رود.
  • کلیپس: فلزی است که گوشواره را خیلی نرم روی لاله گوش نگه میدارد.
  • پست: بخشی از گوشواره است که داخل لاله گوش جای می‌گیرد.
  • پشت گوش: فلز کوچکی که پشت گوشواره قرار می‌گیرد. تا آن را در لاله گوش محکم و ثابت نگه دارد.
  • پیچ: یک قطعه پیچی شکل است .که با پشت گوش، گوشواره را در لاله گوش ثابت نگه می‌دارند.

آشنایی با انواع گوشواره

گوشواره یکی از زیورآلات مورد علاقه خانم ها در سنین مختلف است. که هر دسته از مدل‎های آن علاقمندان مخصوص خودش را دارد.گوشواره معمولا از یک میخ یا عصای گوشواره، گل یا مروارید، سنگ‎های تزئینی تشکیل شده است. و دارای مدل‎های متنوعیست که در بین خانم‎ها طرفداران ویژه‎ای دارد.

گوشواره با مواد گوناگونی ساخته می‌شود و فلزات مختلفی هم برای ساخت آن استفاده می‌شود. البته برخی از فلزات حساسیت‌زا هستند. از جمله باید به نیکل اشاره کرد که بیشترین میزان حساسیت را در پوست انسان ایجاد می‌کند. و نشانه‌های آن نیز شامل خارش، التهاب، تحریک و سوزش پوست و تاول زدن است. اگر جزو کسانی هستید که به نیکل آلرژی دارند، حتما باید مصنوعاتی را انتخاب کنید که عاری از این فلز هستند. به‌طور مثال، طلای ۱۸ عیار، پلاتین، تیتانیوم، مس و نقره استرلینگ می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. توجه داشته باشید که طلای سفید(نقره) از ترکیب نیکل ساخته می‌شود، در نتیجه که کسانی حساسیت دارند به هیچ عنوان نباید به سراغ آن بروند. اگر به نیکل حساسیت ندارید، همه فلزات را می‌توانید به سلیقه‌ی شخصی خود انتخاب کنید.

تناسب گوشواره با صورت

برای اینکه بتوانید خرید مناسبی را برای گوشواره حلقه ای تجربه نمائید.بهترین راه این است که بدانید کدام مدل از گوشواره متناسب با صورت شماست. به عبارت ساده‌تر متخصصان و طراحان مد و زیبایی بر این عقیده هستند که شما تنها زمانی میتوانید بگویید. که آن جلا و زیبایی را برای شما به همراه آورده که متناسب با زاویه صورت تان باشد. طی تحقیقاتی که در این راستا انجام شده، گوشواره حلقه ای برای تمامی مدل های صورت مناسب است.و شما بدون نگرانی میتوانید به سراغ بهره گیری از آن بروید.

هرچند که نکاتی وجود دارد از جمله اینکه این نوع از گوشواره ها به دلیل گرد و چاق نشان دادن صورت اغلب برای صورت های لاغر متناسب است. و افراد با این خصوصیات میتوانند نتایج بهتر و ظاهری زیباتر را برای خود فراهم آورند.البته در بسیاری از مواقع در حین خرید به این مسئله توجه نمی شود.و زمانی که یک مدل گوشواره مورد پسند قرار گیرد خریداری می شود.