سنگ یشم

سنگ یشم

سنگ یشم

نام یشم یا جید (Jade) از کجا آمده است؟

هنگامی که آمریکای مرکزی و جنوبی توسط اسپانیا تصرف شد. این نام از واژه اسپانیولی Piedra de jada به معنی “سنگ افسردگی” گرفته شد. در زبان چینی مترادف آن “YU” خوانده می شود که رایج نیست.

ضرب المثلی در بین چینی ها معروف است که می گوید: طلا گرانبها است ولی یشم بی قیمت است.

از نفریت در دوران باستان و ماقبل تاریخ به علت داشتن سختی بالا همچون استیل به عنوان سلاح و ابزار چاقو تیز و جنگی استفاده می شد. که به همین دلیل در مشرق زمین به “سنگ تبر” معروف بود.

یشم سبز یک نوع ماده معدنی است و دارای رنگ‌های گوناگون از جمله سبز، زرد کم‌رنگ، سفید، بنفش و سرخ می‌باشد. یشم سبز که ساختار آن سبز است بسیار کمیاب و گرانبها است. برای تشخیص خلوص رنگی یشم سبز از دستگاهی به نام دیکروسکوپ استفاده می‌شود. در گذشته در سواحل دریای مازندران این سنگ‌ها در رنگ‌های متنوعی و به فراوانی یافت می‌شده‌است.

یشم چطور ساخته می شود؟

با کمال تعجب، یشم نام سنگ معدنی است که دو سیلیکات مختلف یشم را دارد – نفریت و جادیت. چیزی که ما آن را یشم می نامیم، یک کریستال واکس خورده و کوتاه نیست، مانند الماس یا یاقوت – یک سنگ ساخته شده از یکی از این ترکیبات معدنی است و از بلورهای کوچک به هم پیوسته تشکیل شده ا ست. اگر چه هر دوی آن ها به عنوان یشم شناخته می شوند، اما تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند.

تاریخچه سنگ یشم

در مشرق زمین سنگ یشم همواره معنایی عرفانی داشته تا جایی که اولین حکاکی هایی یافت شده. روی یشم مربوط به دوران نو سنگی بوده است. بیش از پنج هزار سال قبل از میلاد چینی ها از سنگ یشم به علت سختی مناسب از آن در مجسمه سازی و ابزار و جواهرات استفاده میکردند.

در واقع از آنجایی که سنگ جید دارای رنگهای متفاوت و همچنین بعد از صیقل دادن دارای جلا و درخشانی خاصی پیدا میکند. در جواهر سازی چه به عنوان دستبند و چه مهره استفاده میشد. حکاکی روی سنگ یشم در هر فرهنگی معنای متفاوتی دارد.

از آنجایی که سنگ جید در خیلی از رنگها دیده می شود. چاکراهای متفاوتی را تحت تاثیر قرار میدهند.

یشم سبز روی چاکرای قلب (چهارم) تاثیر دارد. و انسان را به لذت بردن از زندگی بدون وابستگی بیش از حد به جهان مادی ترغیب میکند.

سنگ یشم
سنگ یشم

خواص سنگ یشم در چاکرا درمانی

یشم بنفش چاکرای تاج (هفتم)، چشم سوم(ششم) و ستاره روح (کف پاها) را تقویت و به فرد در تنظیم ناحیه هاله فرد و افزیش بصیرت کمک می کند.

یشم سیاه تمامی چاکراها را تحت تاثیر قرار می دهد. و فرد را برای محافظت روانی و یکپارچگی جنبه پنهان فرد موثر است.

یشم سرخ چاکرای ریشه(اول)، ناف (سوم)، ستاره زمین(کف پاها) را تقویت و نیروی حیات و ارتباط با انرژی ها از طریح چاکرای ریشه به ما می دهد.

یشم اسطوخودوسی چاکرای تاج (هفتم) و قلب (چهارم) را مرتعش و باعث هماهنگی با ارتعاشات مثبت برآمده از طبیعت میشود.

یشم آبی چاکرای چشم سوم (ششم) و تاج (هفتم) را هماهنگ کرده .و باعث فراهم آوری فعالسازی ارتعاشات بالاتر و درونی نمودن انرژی های اضافی، یاری دهنده مرحله گذاری آرام تر در خلال تجربیات آغازین میشود.

طریقه نگهداری یشم :

سنگ یشم را ماهی دو بار در آب جاری بشویید.

همیشه قبل از ورزش و فعالیت های فیزیکی، جواهرات خود را در بیاورید.

این سنگ را جدا از سایر سنگ ها نگهداری کنید. تا خط و خس برندارد.

بهتر است که آن را در یک پارچه تمیز و نرم بپیچید. و در یک جعبه جواهرات پارچه ای قرار دهید.