سنگ مالاکیت

سنگ مالاکیت

سنگ مالاکیت

سنگ مالاکیت چیست؟

مالاکیت از کانی های ماگمایی است و همان کربنات طبیعی مس می باشد (هیدروکسی کربنات مس). نام مالاکیت در زبان یونانی به معنای  ” برگهای سوزنی شکل سبز رنگ” است .که اشاره به رنگ و فرم بلورهای آن دارد. واژه ی مالاکوس نیز به معنی نرم می باشد. استخراج مالاکیت از چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح بین مصریان باستان مرسوم بوده است. و در مصر، یونان و روم باستان برای زیورآلات و طلسم دفع شیطان از کودکان استفاده می شده است.

مالاکیت (Malachite) یک کانی سبز رنگ و جزو اولین کانسارهای معدنی بود که برای تولید فلز مس بکار میرفت. امروزه مالاکیت به عنوان کانسار مس اهمیت کمی دارد. زیرا معمولا در مقادیر کم یافت میشود. و انواع آن برای کاربردهای تزئینی دیگر با قیمتی بالاتر فروخته میشود.

مالاکیت سنگی نرم با سختی 3.5 تا 4 است. از آنجایی که مالاکیت کانسار معدنی مس است، رنج وزن مخصوص آن بالا و بین 3.6 تا 4 میباشد. این ویژگی برجسته همراه با رنگ سبز مالاکیت معدنی سبب میشود. تشخیص آن آسان گردد. برجسته ترین ویژگی فیزیکی مالاکیت ، طرح های متنوع روی آن و رنگ سبز آن است.که از سبز روشن تا سبز بسیار تیره که تقریبا سیاه هست دیده میشود.

به طور معمول با شکل های استالاکتیت ها و ساختار قلوه ای یا بویتریدال (botryoidal) بر روی سطوح حفره های زیرزمینی  یافت می شود. هنگامی که این مواد به صفحات و تکه ها برش داده می شوند. سطوح اره غالباً باندی (نواری) و چشم هایی شبیه به عقیق باباقوری را نشان می دهند.

مالاکیت به ندرت به صورت بلوری یافت می شود، و اگر هم بدین صورت یافت شود. بلورها معمولاً شکلی سوزنی یا تخت هستند. بلورها به رنگ سبز روشن، مات، با درخشندگی شیشه ای و آدامانتین هستند. نمونه های غیر بلوری اوپک (نور را عبور نمیدهند) هستند .و معمولاً درخشندگی کدر تا خاکی دارند.

سنگ مالاکیت
سنگ مالاکیت

ویژگی های مالاکیت

هزاران سال از مالاکیت به عنوان رنگدانه با نام‌هایی چون مس سبز استفاده شده است. این یکی از قدیمی ترین رنگهای سبز شناخته شده مورد استفاده در نقاشی ها بود. کانی مالاکیت معدنی ماده‌ای عالی برای تولید یک رنگدانه پودری است.زیرا به راحتی می توان آن را به صورت پودر ریز خرد کرد. به راحتی با دیگر رنگها یا اجسام ترکیب می شود و هنگامی که در معرض نور قرار میگیرد رنگ خود را به خوبی حفظ می کند.

رنگ سبز زنده، درخشش صیقلی روشن، باندها و طرح‌هایی به شکل چشم، مالاکیت را به عنوان گوهری بسیار محبوب تبدیل کرده است. از مالاکیت برای قرنها به عنوان سنگی نیمه قیمتی جهت مجسمه سازی استفاده میشد. امروزه علاوه بر آن، به صورت تراش کابوشن برای گردنبند، انگشتر و یا تراش گرد در تسبیح یا دستبند تراشیده می شود. جعبه های کوچک ساخته شده از اسلایس‌های مالاکیت جذاب و محبوب هستند.

در جواهرنامه آمده است

گفته اند: دهنه (مالاکیت) ترش زهر است. اگر در دهان گیرند مضرت زهر کند (مانند زهر عمل کند) و اگر کسی را کژدم گزیده باشد. آنرا بسایند به سرکه ترش و طلا کنند (بر موضع قرار دهند) درد را ساکن کند. و اگر مگس را به حجر دهنج بکشند و خرد کنند. و بر موضع گزیدگی زنبور طلا کنند درد را ساکن کند. اگر کسی را زهر داده باشند مقدار نیم درنگ سنگ دهنه شیرین مصول کنند. و بدهند تا بخورد مضرت زهر را دفع کند.

اسامی دیگر مالاکیت

گل ختمی، مالاشیت

باورها در مورد سنگ مالاکیت

مالاکیت دارنده ی خود را از افکار ناخوشایند و تنش ها محفوظ می دارد و به سوی آرامش می کشاند. مالاکیت جذابیت و عشق را افزایش می دهد، موفقیت های تجاری را به همراه دارد و خواب راحت برای دارنده ی خود به ارمغان می آورد.دارنده ی مالاکیت از خطرات جسمی و مسافرتی ایمن می باشد. مالاکیت سنگ محافظی برای کودکان است.بنابر افسانه های روسی، کسانی که از جام مالاکیت جرعه ای بنوشند قادر به درک زبان حیوانات خواهند شد!

خواص مالاکیت

مالاکیت برای سیستم عصبی و درمان مشکلات قلبی و بهبود زخم ها مناسب است.و نیز برای بهبود درد مفاصل، ماهیچه ها، کاهش گرفتگی عضلات مفید می باشد. زایمان را آسان و مشکلات قاعدگی را کاهش میدهد. به دلیل خاصیت تصفیه کنندگی مالاکیت باید به روی نقاط دردناک بدن قرار داده شود. این سنگ نه تنها خاصیت رها سازی انرژی بیماری ها از بدن را دارد. بلکه دربر دارنده علت آنها نیز است. مالاکیت ضدالتهاب و بهترین درمان برای مبارزه با زخم ها، التهابات گلو، روماتیسم و التهابات مفاصل می باشد.مالاکیت برای درمان نازائی موثر بوده ، به زن حامله نیرو می بخشد. و بعد از زایمان تولید شیر را تسهیل می کند. مالاکیت مرکز خود درمانی در بدن را فعال و دارنده ی خود را در برابر موجهای منفی حمایت می کند. همچنین باعث کاهش تولیدات سمی در بدن شده و عمل گردش خون را متعادل می سازد.

نحوه شارژ مالاکیت

مالاکیت را میتوان با نمک خشک دریا شارژ نمود و دقت داشته باشید. از آب استفاده نشود زیرا ترکیب آب و نمک موجب زیان دیدن سنگ می شود و رنگ سنگ را کدر و مات می کند. برای مثال زمانی که از مالاکیت برای بیماری های خطرناک استفاده می کنید. باز امکان دارد کدر و بی ارزش شود. باید مراقب باشیم که مالاکیت را بعد از هر بار استفاده تمیز کنیم.

چاکراهای مرتبط با مالاکیت

مالاکیت به دو چاکرای قلب و گلو مرتبط می باشد

ماه تولد مرتبط با مالاکیت

مالاکیت سنگ متولدین اردیبهشت می باشد

نماد ازدواج مالاکیت

مالاکیت نماد سیزدهمین سالگرد ازدواج است